OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Rady‚ typy a triky

Rady, typy a triky

 

Rybárske preteky v love kaprov

 

 

Keď som pred niekoľkými rokmi po prvý krát videl v jednom francúzskom časopise ročný rozpis pretekov v love kaprov onemel som úžasom. Nebolo takmer jediného týždňa v roku, kedy by sa nekonali aspoň jediné . Vtedy som  pokladal za absolútne nereálne, usporiadanie viacdňových pretekov na Slovensku. Zákon k tomu vôbec nebol naklonený, a vtedajšia situácia ani troška nenaznačovala, že by sa mali v tomto smere  ľady pohnúť. Na moje prekvapenie v krátkej dobe prišli zmeny v rybárskom poriadku, ktorý umožňoval v tomto smere pokročiť ďalej. Netrvalo dlho a v roku 2002 prvá lastovička bola na svete. Skupinka nadšencov okolo Janka Peča zorganizovala trojdňové preteky Hoštecký kapor. Myslím si ,že tu sa začala písať novodobá história kaprárskych pretekov na Slovensku. Nemám však záujem v tomto článku písať o histórii rozličných pretekov na Slovensku, ale nedalo mi nezamyslieť sa, ako to tu vlastne začalo. Postupne  týchto podujatí pribúda. Aby sa dostavil úspech v takýchto pretekoch bolo treba sa zdokonaľovať. Vymýšľať nové taktiky, návnady, nástrahy, koncové systémy ... Samozrejme ,nechcel som byť od takýchto podujatí bokom. Keď to bolo len troška možné a stotožnil som sa s pravidlami  preteku  rád som sa zúčastnil.

Príprava na preteky

Vždy keď idem na nejaké preteky snažím sa získať čo najviac informácií o danej lokalite v ktorej sa preteky nachádzajú. Tie získate najlepšie od rybárov , ktorí systematicky na tomto revíry lovia. Nie vždy však každá informácia musí byť pravdivá a neskreslená. Keď som sa pripravoval na preteky v Komjaticiach, bolo mi povedané zo zdroja, ktorý som pokladal za seriózny ,že na tejto vode nie sú kapry menšie ako 50cm, alebo ich je tam len veľmi málo. Zaujímalo ma to, lebo hranica bodovania bola práve už spomínaných 50cm. Pripravil som si krmivo , zakŕmil, a výsledok bol niekoľko desiatok kaprov od 30cm do 49cm. Hoci sme mali jednoznačne najviac nachytaných rýb cena sa nám neušla. Preto sa nespoliehajte len na jeden zdroj, čím viac informácií získate, tým lepší obraz si dokážete vytvoriť o lokalite. Základné informácie, ktoré by ste sa mali snažiť získať je osádka rýb. Jak druhová, tak i ich veľkosť, úspešné nástrahy, reliéf dna , a rôzne špecifiká jazera ,napr, množstvo vodného rastlinstva, zloženie bahna, ložiská prirodzenej potravy ... Pred losovaním miest sa snažte oboznámiť s pretekárskou traťou, a vytipovať si zaujímavé miesta, a miesta ,ktoré by ste v žiadnom prípade nebrali. Veľakrát sa losuje dvojkolovo, takže pri prvom losovaní môžete pre vás nezaujímavé miesto odmietnuť, a pokúsiť sa vylosovať niečo lepšie.

Návnady a nástrahy

Úplný ideál je ak na danej vode pravidelne chytáte. Máte prehľad o úspešných nástrahách, správaní rýb, a reakcie na rôzne druhy vnadenia. Tu však treba byť opatrný, ryba sa úplne inak správa ak je na jazero vyvinutý veľký tlak a ten počas pretekov je. Stáva sa opatrnejšou a veľmi obozretne prijíma nástrahu. Preto veľmi rád používam na pretekoch, tam kde je to dovolené  mäkkú kukuricu ,alebo malý tigrí orech . Tento partikel ,v kombinácii s kukuričnými peletami používaný na kŕmenie sladím tekutou melasou a pridávam ho do namiešaného krmiva.Z krmív používam výhradne  3000 Carpes od Sensasu.  Melasa zvýši nutričnú hodnotu partiklu a ryba zostane dlhšie na vašom kŕmnom mieste. Snažím sa nepoužívať veľmi prepchaté krmivo posilňovačmi, lebo z vlastnej skúsenosti viem, že síce ryba rýchlo na takéto krmivo nabehne, ale aj rýchlo odíde. Takéto krmivo je vhodné na krátkodobé , niekoľko hodinové preteky. Osobne krmivo používam, len na začiatku preteku, potom dokrmujem  čistým partiklom, ktoré na krmné miesto dopravujem  pomocou kŕmnej rakety, alebo miešam s hlinou a dostreľujem pomocou praku. Samotné nástrahy ( kukuricu, tigrí orech,) sa snažím vždy nadľahčovať penou. Výbornými nástrahami sú aj rôzne extrudované produkty, sú ľahké ,a ryba ich veľmi ľahko nasaje.  Samotné nástrahy ešte zvýrazňujem rôznymi spraymi ,medzi moje najpoužívanejšie patria Scopex a Jahoda.

Ak nie je povolené používanie partiklových nástrah ,alebo na danej vode je predpoklad väčšieho úspechu pri používaní boilies rozhodujem sa čo sa týka veľkosti pre malé priemery boilies t.j. 14 - 16 mm. Len vo výnimočných prípadoch, ak na pretekoch je limitovaná spodná hranica bodovanej ryby a chytám veľa malých rýb ,siaham po väčšom priemere, maximálne však 20mm. Pri takýchto pretekoch, kde je to skutočne o guličkách  používam veľa peliet ,rôznych priemerov a doby rozpadavosti. Väčšinou sú to rybacie pelety v kombinácii s CSL alebo konopnými peletami. Vždy mám v zálohe niekoľko druhov boilies, ktorým na danej vode plne dôverujem a mám ich odskúšané. Keď som sa chystal na Boilie show v Krásnej pri Hornáde  rozhodol som sa  pre vanilkovú arómu. Keď som to povedal niektorým mojim priateľom, pokladali ma za blázna. Jedine kto mi však veril, a to bolo pre mňa v danej situácii to najdôležitejšie bol Karči Motús, ktorý tieto preteky so mnou absolvoval. Nikdy som na tejto vode nechytal, a ani ju len nevidel. Mal som však  veľmi dobré informácie od Vlada Žúbora, ktorý tieto preteky absolvoval v predchádzajúcom roku. Výsledkom bolo  3.miesto a našou najúspešnejšou nástrahou bolo boilies s vanilkovou arómou. Preto veľmi rád siaham po nezvyčajných ,ale odskúšaných arómach, vďaka ktorým sa dokážem od ostatných pretekárov odlíšiť. Na zvýrazňovanie nástrah používam veľmi rád dipy, ktoré sú veľmi sladké. Ak sa na pretekoch  chytá len veľmi málo rýb, veľa krát funguje opak, nedipované nástrahy o čom som sa presvedčil na Šíravskom kaprovi, keď obe ryby, ktoré sme chytili boli na nedipované nástrahy. Pri niekoľkodňových pretekoch treba jednoznačne experimentovať s nástrahami, a nebáť sa ich meniť. Stáva sa totiž, že prvé dni vám chytá jeden druh nástrahy ,postupne však zábery  prestanú a vám nezostáva nič iné len spraviť zmenu. Čím skôr sa k takémuto kroku rozhodnete, tým je väčšia šanca na úspech. Nesnažte sa sami seba oklamať vetou, „Keď to včera na to išlo musí to aj dnes", už som sa takto  pripravil o pekné umiestnenie v pretekoch. V takejto situácii čas hrá proti vám a niekoľkohodinové zaváhanie vás môže stáť miesto „na bedni".

Taktika na pretekoch.

Pokladám ju za rovnako dôležitú, ako výber nástrahy. Pred začiatkom preteku mám vo väčšine prípadoch vopred premyslené úvodné vnadenie a systém chytania. Vždy sa snažím ,ak je to čo i len troška možné podrobne zmapovať svoje lovné miesto. Mnohí si poviete, veď to je samozrejmosť, lenže videl som na pretekoch veľa rybárov , ktorí túto vec podcenili. Ponáhľali sa, aby  stihli hneď po zahájení preteku mať udice čo najskôr vo vode. Výsledok však bol taký, že stratili podstatne viac, ako sa snažili svojou rýchlosťou získať. Preto nepanikárte keď zaznie výstrel ,ktorý odštartuje preteky a vy nemáte  pripravené udice. Buďte si istý, že  podstatne dôležitejšie je výber lovného miesta ,a presné zakŕmenie, ako mať čo najrýchlejšie svoje nástrahy vo vode. Osobne ,len veľmi málo kedy stíham zahájenie preteku. Rád si pozriem, akým spôsobom  postupujú na úvod moji súperi ,a podľa toho prispôsobujem vnadenie , alebo  výber lovného miesta. Ak nechcem aby moji konkurenti videli množstvá môjho vnadenia, poprípade nechcem aby odhalili čím vnadím ,svoje hlavné kŕmenie vykonávam  v noci. Veď ďalekohľadom sa dá veľa zistiť. A ešte jedna dobrá rada ,nenechajte si počas preteku, aby vám diváci, pretekári, ale ani rozhodcovia videli do vašej rybárskej kuchyne ,chráňte si svoje tajomstvo, veď je to pretek a informácie sa šíria veľmi rýchlo.

Veľa pretekov býva krátko pred zahájením sezóny. Väčšinou na jazerách, kde bol dlhšie kľud z dôvodu zákazu lovu . Krátko nasadené kapry ešte nepoznajú nebezpečenstvo, ktoré im hrozí od rybárov. Po väčšinou sa zdržujú v pobrežných partiách. Preto pri takýchto pretekoch na úvod  navnadím jedno miesto pár metrov od brehu a snažím sa chytiť čo najviac, ešte nevyplašených rýb . Pamätám si , keď sa nám darilo na Hošteckom kaprovi držať vnadením kaprov takmer viac ako 24 hodín len pár metrov od brehu. Lenže potom nastalo to, čo sme nechceli, zvedaví diváci behajúci okolo brehu a k tomu  ešte  slnečné počasie, ktoré vytiahlo ryby na plytčiny nás v posledných hodinách preteku stálo celkovo prvé miesto. Nakoniec sme boli šťastný, že sme vychytali aspoň striebro, aj to vďaka kaprovi, ktorého som chytil doslova v poslednej minúte pár metrov od brehu, po tom ,ako som videl pohyb rastlín, kde som okamžite nastrelil zopár zrniek kukurice a nahodil svoju nástrahu.

Pri dlhodobejších pretekoch t.j. viac ako tri dni, sa snažím,  hneď na úvod  navnadiť diagonálny pás peletami, partiklom a boilies . Nebojím sa dať aj niekoľko kilogramov, ba sú situácie podľa osádky rýb v danej lokalite kde dokonca niekoľko desiatok kilogramov návnad je nevyhnutnosťou pre zastavenie hejna rýb. Na takto navnadený pás ukladám tri udice , a štvrtú ukladám niekoľko metrov mimo prekŕmené miesto a prevnadím , len pár kusmi boilies. Táto taktika nám vyšla s Vladom Žúborom na Šíravskom kaprovi, kde opatrná a vystrašená ryba sa bála ísť do silne navnadených miest, a pohybovala sa sporadicky niekoľko metrov od nich, kde sa nám ju podarilo chytiť. Na masívne vnadenie používam väčšinou rybacie pelety a boilies bez prídavku syntetických aróm,  len s tekutou aromatickou zložkou  tvorenou esenciálnymi  olejmi, alebo inými čisto prírodnými atraktantami. Na takto navnadené miesto zo začiatku dávam dve udice s úplne inou nástrahou a dve s identickou,  ktorou som navnadil. Postupne, ak zistím, že ryba získala návyk na moju návnadu, tak chytám už len s nástrahou s ktorou aj vnadím. Je možné ju aj zvýrazniť dipom, ale ideálne je ak dip je idetický s nástrahou a samozrejme bez syntetiky, čiste na natur báze .Presne týmto štýlom som chytal  na pretekoch v Maďarsku, kde ako prvému mimo maďarskému týmu v histórii tohto preteku sa nám podarilo zvíťaziť. K takémuto spôsobu vnadenia som vtedy použil boilies a dip Instinkt Faktor.

Niekoľko rád na záver

Vždy si zoberte dostatočné množstvo návnad, nie je nič horšieho, ako keď vám ryba nabieha na vaše krmné miesto, a vy ju nemáte čím zastaviť. Je lepšie mať niekoľko kilogramov navyše, ako vám má niekoľko kilogramov chýbať.

Nepodceňujte technické vybavenie, všetko majte vždy minimálne po jednom kuse v rezerve. Zlomíte udicu, poprípade vám odíde signalizátor, a už sa naruší vaša pretekárska pohoda. Vždy je veľmi dobré mať pripravené kompletne pripravené  udice, neviete čo sa môže počas preteku stať a príprava udice je predsa isté časové zdržanie . V takomto prípade čas hrá proti vám.

Za partnera si vyberajte rybára, ktorému plne dôverujete a čo je veľmi dôležité, dokáže pracovať aj samostatne. Môže sa stať, že budete obidvaja vyťažený a nebudete si mať čas vzájomne pomáhať. Ak to pravidlá dovoľujú je veľkou výhodou mať so sebou aj tretieho pomocníka, dokáže sa vám postarať o stravu, riešiť rôzne technické problémy, poprípade prispieť radou pri riešení niektorých situácií vytvorených počas preteku. Viac hláv, viac rozumu.

Nehanbite sa pustiť aj do chytania malých kaprov, ak sa bodujú je to jedna z ciest k úspechu. Dajú sa veľmi dobre chytať aj vo väčších množstvách pri použití masívneho vnadenia, a čo je veľmi dôležité, veľa krát blízko brehu, čo hrá vo váš prospech .Nezdržujete sa náročným vnadením na väčšie vzdialenosti, poprípade vyvážaním. V takomto prípade sa snažte zachovať maximálny kľud na brehu a nedovoľte divákom, aby chodili do vášho vyhradeného pretekárskeho miesta.

Chytajte ryby v plnom nasadení počas celého preteku, ak aj si myslíte, že nemáte už čo získať, vždy sa oplatí bojovať aspoň o najväčšiu rybu . Bojujte o každú rybu v konečnom zúčtovaní môže mať cenu zlata. Aj keď máte jasný náskok  nič nepodceňujte, v priebehu pár hodín môže byť všetko inak, ryba je nevyspytateľný tvor a keď sa k tomu pridá počasie razom sa môže karta úplne obrátiť.

Ak na pretekoch nezvíťazíte, nevadí, tešte sa z toho, že ste spoznali nových ľudí a spoločne sa nadýchali tej krásnej kaprárskej atmosféry.

 

 

Komáre

Hovorili sme o hrozbe komárov a o tom, že v celom meste sú  vypredané repelenty. A padla otázka, či som tak blbý alebo tak bohatý, že kupujem sračky, ktoré aj tak nefungujú.

image

 

Ževraj je lepšie toto :


image

 

kúpiť si normálnú 200 ml alpu, a do nej nastrkať 30 kúskov hrebíčku, čo má doma každý na varené víno. Nechať to tam vyluhovať a po 24 hodinách sa s tým natreť, hrebíček nevyťahovať, ale nechať tam, alpa maličko zhnedne.....cena 1 euro za prostriedok, ktorý funguje, zkusil som to sám a už po  4 hodinách luhovania komári odlietali hľadať inú oběť. Keby sa pri vode náhodou ochladilo a komáre by nelietali, doporučujem prostriedok vypiť. J