OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Lov šťuky

Ľahký prút a navijak
Prút čo najľahší 2-3-dielny, dĺžka 2,4 – 3,3 metra, vrhacia záťaž môže byť v rozpätí od 40 – 100 gramov. Ja som si kúpil 2,4-metrový dvojdielny Balzer za zhruba 25 eur. Teraz by som si kúpil ten 3,3 metrový, ale len kvôli tomu, že lovím v plytkej vode.
Navijak ani malý ani veľký. Keďže v číselnom označení sa nevyznám, tak napíšem taký, ktorý som si nedávno kúpil – MET 3000FD za 42 eur. Je lepšie, ak cievka navijaku bude vysoká a teda plytšia, kvôli ľahšiemu odvíjaniu vlasca.
Silón som zo začiatku zvolil 0,18 milimetra, ale neskôr kvôli narastajúcej hmotnosti rýb som prešiel na priemer 0,24 milimetra. Čo sa návinu týka, stačí aj 80 metrov.
Lanko som spočiatku nepoužíval, no neskôr som dal šnúru s drôteným jadrom kvôli tomu, že je flexibilnejšia ako lanko. Lenže aj šnúra bola po dvoch záberoch značne rozstrapkaná. Tak som teda prešiel na flexibilné lanko, na ktorom si robím sám očká a uzly. Nezabudnite na karabínku medzi silónom a lankom.
Háčik, jigový, treba vyberať starostlivo. Som za pevnejšie a robustnejšie háčiky, ktoré v obchode skúšobne ohýbam.
Nástrahou sú gumená rybka alebo kopyto s dĺžkou 15 až 22 centimetrov. Lovím vždy s krikľavými, žltými farbami.
K vode som sa vyberal vždy skoro ráno okolo 6:00. No na moje prekvapenie šťuky začali brať až vtedy, keď sa slnečné lúče dostali na lovné miesto. Väčšina záberom teda prichádzala medzi 9:00 až 13:00. Pred lovom je veľmi dôležité nastaviť si brzdu na ťah zhruba 2,5 kilogramu.

Lov šťuky
Chytal som z člna a nahadzoval hlavne pozdĺž tŕstia. Hody na veľké vzdialenosti nepriniesli také úspechy ako hody do zhruba dvanástich metrov. Pri nahodení som vztýčil prút do vertikálnej polohy (lov na anténu), zároveň som mal vždy cez prst kontakt so silonom. Akonáhle nástraha čľupla do vody, stredne silným trhnutím som sa snažil dostať ju čo najbližšie k hladine. Prút som nechal vždy vo vertikálnej polohe aby sa mohla pohybovať v hornej časti vodného stĺpca. Navíjanie so špičkou sklonenou k vodnej hladine, ako aj rýchlejšie navíjanie sa mi vôbec neosvedčili. Pre tento typ lovu v plytkej vode sa preto uplatní dlhší prút.
Navíjanie je pomalé, zhruba jedna otáčka za sekundu. Záber príde málokedy ihneď po nahodení, ale zase 90 percent boleňov som chytil len takto. Šťuky prejavovali záujem o nástrahu veľakrát až pri člne.
Ak pocítite jemné trhanie, treba navíjanie ešte spomaliť a vydráždiť rybu prudšími pohybmi špičky prútu. Ak sa ryba neprejavila, zopakujete presne taký istý hod a veďte nástrahu tým miestom, kde nástrahu „ochutnala“.

Lov zubáčov
Pri love zubáčov platí, že vertikálny pohyb nástrahy je to najúčinnejšie. Tento spôsob lovu je ale úspešný v hlbších jazerách či riekach. Ak chytáte v plytkých jazerách ako ja, tak potom pre lov zubáča treba prút aj 3,5 metra dlhý a hádzať do vzdialenosti 8 metrov. Navíjanie spočíva v poťahovaní špičky prúta do hora a jemnom navinutí silóna. Pohyb nástrahy vytvára sínusoidu. Trhavými pohybmi treba teda nástrahu zdvihnúť odo dna až k hladine a nechať ju znova klesnúť ku dnu. Pri love zubáča nie je nutné lanko.

Vylovenie ryby
Šťuka sa dá vyloviť jednoduchým hmatom pod žiabre alebo do podberáka. Ak však chytáte na trojháky a nemáte podberák, ktorého sieťka je z gumy, tak vám energická šťuka dokáže zaobstarať robotu na nasledujúcich 10 minút, keďže svojím trepotaním zapletie aj to, čo sa nedá.
Zubáč je po zábere oveľa kľudnejší ako šťuka. S jeho zdolaním nie je žiadny problém.
Prajem teda veľa zdaru a nezabudnite, že váš úspech závisí od vašej vytrvalosti a fantázie.