OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Lov zubáča

Lov zubača

LOV NA ŽIVÚ RYBKU S PLAVÁKOM

Táto jednoduchá technika si nevyžaduje nijaké špeciálne vybavenie, čo ju zrejme robí takou populárnou. Navyše nám umožňuje loviť zubáča v úzkych priehlbniach a na značne členitom dne, kde sa tradičné metódy (napr. mŕtva rybka) zdajú byť neúčinné. Vôbec nejde o statickú techniku. Priaznivcom aktívneho lovu stačí vodu obchádzať a vyhľadávať rôzne stanovištia

 Náčinie

- Prút: podľa toho či lovíme z brehu alebo loďky, použijeme prút dlhý 3,5 až 5 m. Musí byť silnejší než prút na pstruha, ale slabší ako prívlačový prút na šťuku. Hrot prúta by mal mať pevnú akciu. Vrhací navijak s pevnou cievkou na ľahké vláčenie je naplnený 150 m vlasca priemeru 0,22 až 0,28 mm, podľa členitosti prelovovaného miesta. 

 - Zostavenie udice: na rybníku, ktorý nie je hlbší než 3 až 4 m, môžeme použiť štíhly plavák s dobre viditeľnou hlavičkou na anténke. Musí byť malý, aby nevzbudil nedôveru zubáča pri hltaní nástrahy. Olovko vyvažuje plavák presne na úrovni hladiny. Na nadväzci priemeru 0,20-0,26 mm je naviazaný jednoduchý háčik alebo trojháčik, v závislosti od predpokladaného spôsobu záseku. Keď sa v okolí vyskytujú šťuky, je lepšie použiť kevlarové lanko.

Na okamžitý zásek (pri členitom dne): jednoduchý háčik č. 2 alebo č. 3 prevlečený cez pysky živej rybky (alebo malý trojháčik č. 8-10) tak, aby hrot vyčnieval.

Na oneskorený zásek (keď je dno bez preká­žok): živá rybka je nastražená na dvojháčiku za chrbátik alebo na trojháčiku č. 8 prepich­nutom pod chrbtovou plutvou.

Kĺzavý plavák je zavesený na vlasci pomocou malej sponky: je vhodný na štrkoviskách a vodných nádržiach s hĺbkou vody 3 až 4 m. Hĺbku, v ktorej lovíme, regulujeme posúvaním zarážky po základnom vlasci. Môžeme si pripraviť i citlivejšiu zostavu, na ktorej je záťaž umiestnená na bočnom nadväzci, rovnako ako plavák. Použijeme napríklad olovenú olivu hmotnosti 6-10 g. Plavák ležiaci na hladine plní zväčša jednoduchú úlohu indikátora záberu.

                                                                                                  

 Živé rybky. ako nástrahy  

 Zubáč dáva prednosť menším sústam, a tak odporúčame používať živé rybky veľkosti 6 až 10 cm. Sú to väčšinou rybky s peknými striebristými šupinami, ktoré vysielajú pekné odlesky a zubáča lákajú. Spomeňme napríklad beličku, malé jalce a plotice. Môžeme použiť aj hrúza alebo čerebľu.

                                                                                  

 Technika lovu

 K brehu sa približujeme čo najnenápadnejšie. Na začiatku je dôležité preloviť a presondovať všetky vrstvy vodného stĺpca kolmo pod hrotom prúta a až potom začať chytať pri dne. Rovnako obozretne umiestňujeme prúty do držiakov, navijak nechávame otvorený. Na veľkých vodných plochách odporúčame nahodiť prvú udicu do vzdialenosti 15 m, druhú do 20 m. Takto znásobíme naše šance pri hľadaní húfov rýb. Na rieke, najmä v lete, je vhodné prelovovať "splavovaním", pričom nastraženou rybkou neustále pohybujeme.

  

LOV NA VLÁČENÚ ŽIVÚ RYBKU

 Táto technika spočíva v tom, že živú rybku nastraženú za pysky nahodíme a jemnými prerušovanými záťahmi poťahujeme po dne. Niekedy je táto technika účinnejšia ako vláčenie mŕtvej rybky. Jej výhodou je, že môžeme použiť rybky, ktoré by sme na klasické systémiky nemohli nastražiť. Môžeme loviť o veľa hlbšie (30 až 40 m, zatiaľ čo s mŕtvou rybkou len 15 m) a nahadzovať oveľa ďalej (60 až 70 m). Keď sa zubáč sústreďuje na lov drobnej koristi, môžeme používať rybiu ná­sadu veľkosti 4 až 5 cm na háčikoch č. 10.

 Náčinie

 - Prút: má byť ľahký, s ohybným hrotom, dlhý 3 až 4  m.

 - Navijak: vrhací na ľahkú prívlač je naplnený 200 m vlasca priemeru 0,20 až 0,30mm. Olovená oliva (alebo hruškovité olovko na bočnom vlasci upevnené obratlíkom) vážiaca ,5-20 g, podľa dĺžky vrhov a prelovovanej hĺbky, bude opretá o karabínku, na ktorej je pripojený nadväzec. Jeho priemer je rninimálne o 0,02 mm menší než priemer základného vlasca. Na konci je podľa veľkosti živej rybky namontovaný jednoduchý háčik č. 1/0 až 10. Ako nástrahu môžeme použiť beličku, jalca, hrúza, čerebľu, malého ostrieža. Rybku nastražíme tak, že háčik prepichneme cez zatvorené ústa, hrot smeruje von.

 Technika lovu

Nahadzujeme v smere predpokladaného výskytu rýb. Len čo sa nástraha dostane na dno, navijak zatvoríme a pomaly trhavými pohybmi s malými prestávkami, počas ktorých rybku oživujeme, nástrahu navíjame. Rybku môžeme tiež dvíhať a spúšťať pod hrotom prúta alebo ju premiestňovať do strán. Záber sa prejaví nárazom, ťahom alebo napnutím vlasca. Vtedy otvoríme navijak a pridržíme vlasec rukou. Zásek má byť dlhý a energický.